Akıllı Web Site

Yapay zeka ile güçlendirilmiş, üye olmasa dahi kişiye özel anasayfa sunabilen, site içi davranışlara göre çözümler sunan akıllı web site ile tanıştınız mı?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

Akıllı Web Site

Akıllı web site diğer adı ile smart web site tıpkı günümüz akıllı cihazları gibi bazen kendi karar verebilen, bazen engel veya tümsek vb anlayarak hareket eden cihazlara benzer davranışlar sergiler. 

Akıllı web site elbette bir cihaza sahip değil :) Ancak akıllı cihazların içerisinde yer alan yazılımın bizzat kendisine sahip ve o yetenekleri dijital olarak yönetip sizlere sonuçlarını sunan bir site gibi düşünebilirsiniz. 

Akıllı web site, kendisini ziyaret eden kullanıcıların geçmiş ziyaretlerini referans alarak ve veya siteyi ziyaret eden diğer kullanıcıların davranışlarını referans alarak geldiğiniz kaynağa bağlı olacak şekilde nelere ulaşmak istediğinizi önceden akıl eden ve size doğrudan sunum yapan bir web sitedir.

Akıllı web sitelerde, siteyi ziyaret eden bir kimsenin karşılandığı ana sayfa, farklı bir kimsenin ziyaret ettiği ana sayfa ile aynı olmak zorunda değildi. Yani sabit bir ana sayfa veya iç sayfa tiplerine kullanıcılarınızı zorunlu bırakmazsınız. Bu şekilde yapılan web tasarımı her kullanıcıya farklı ve ihtiyacı olan deneyimi yaşatmak üzere gelişim gösterir ve kendi öğrenmelerini kolaylaştıran yapay zeka teknolojisi ile sunduğu sonuçların analizini de yine kendisi yapar.

Özellikle yeni gelen ziyaretçi, eski ziyaretçi, aynı günde birden fazla ziyaret eden ziyaretçi gibi kriterlere göre kendi içeriğini şekillendirerek kullanıcılara inanılmaz deneyimler yaşatır. Hatta web site sahiplerinin çoğunlukla istemeden maruz kaldıkları robot ziyaretçi davranışlarını ayırt ederek bu davranışları istediğiniz gibi veya önceden belirlediğiniz bir kritere bağlı olarak davranmalarını sağlarlar.

Akıllı web site her zaman yapay zeka kullanmak zorunda değildir. Belirli durumlarda kendilerine sunulmuş hazır çözümleri kullanarak da ziyaretçilerine sonuçlar sunarlar. 

Günümüzde akıllı web site (smart web site) henüz değeri yeterince anlaşılamadığı için yaygın değildir. Ayrıca akıllı web site tasarımı standart sitelere oranla daha zahmetli geliştirme dönemlerine sahiptirler. Günümüzde talebe özel akıllı web site tasarlayan veya geliştiren tek firma olarak hedefimiz bu alanda her türlü ihtiyaca uygun yapay zeka destekli akıllı web site çözümü sunabilmektir.

Akıllı Web Sitelerin kişiselleştirilmiş web site versiyonlarında siteyi ziyaret eden herkes farklı bir deneyi yaşayabilir. Bu deneyim header, footer, yerleşimi dahil sitenin tüm alanlarını kontrol edebilir. Ayrıca farklı header versiyonları var ise bunlar arasında dahi tercih yapıp genel bir görünüm sunabilir. Kişinin renk tercihini veya önceki talepleri veya gezinme geçmiş bilgisini referans alarak ziyaretçiye farklı çözümler de sunabilir.