E-ticaret Nedir?

Belirli bir ürün grubunu sabit fiyat üzerinden veya indirimli olarak veya bazı özel kampanya veya promosyon uygulayarak belirli bir web sitesi üzerinden satma işlemine E-ticaret denir.

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
E-ticaret Nedir?

E-ticaret Nedir?

E-ticaret genel olarak işletmenin kendisine ait bir web sitesi üzerinden ürünler satmak olarak tanımlanabilir.

E-ticaret operasyonu bir tıpkı perakende veya mağazacılık işlemleri gibi bir çok koldan oluşur. Her bir kol kendine ait özelleşmiş bir göreve sahip olarak tıpkı bir sistemin çarkları gibi görev yaparlar. 

Bir e-ticaret operasyonunda genel olarak aşağıdaki görev takımlarından veya çalışanlarından oluşur;

Pazarlama Ekibi

Ürünlerin veya kampanyaların dış dünyaya duyrulmasından sorumlu olan ekiptir. Bu ekip ek olarak yeniden pazarlama stratejisi ve CRM çalışmalarından da sorumludur.

Ürün Tedarik Ekibi

Yayınlanacak olan ürünlerin alım süreçleri, indirim ve stokların düzenli kontrolü ile dönemsel satışların yapılacağı durumları takip eden ekiptir.

E-ticaret Web Site Yönetimi Ekibi

Kendisine özet olarak veya brief geçilmiş kampanya, ürün veya duyuruların zamanında yayında olmasını sağlamak, sitenin teknik alt yapısının tüm ihtiyaçlara uygun şekilde hazır olduğundan emin olmak ve sitede bu anlamda yapılması gereken tüm yazılımsal ve görsel çalışmaları yürütecek olan ekiptir. Bu ekibin bir görevide diğer ekiplerden gelen bilgilerin web sitesinde olması gerektiği gibi yayınlandığından emin olmaktır. Örneğin ürün tedarik ekibinin belirttiği stok adetleri ürünler için doğru mu gibi...

İletişim Ekibi

Hazır olan veya olacak olan ürünler, kampanyalar ve diğer tüm özel duyuruların veya genel duyuruların yapılmasından sorumlu olan ekiptir.

Kargo Operasyon veya Lojistik Ekibi

Müşterilerden gelen siparişlerin doğru bir şekilde kutularına veya paketlerine yerleştirilip ilgili kargo veya taşıyıcı firmalar aracılığı ile müşteriye ulaştığından emin olması gereken ekiptir. Bu ekip aynı zamanda ürün tedarik ekibinin yaptığı alımların ve müşteri iadelerinin takibini de yapar.

Finans Ekibi

Tüm bu operasyonun kendi içinde finansal durumunu takip eden ekip çalışanları olacağı gibi bu bilgileri toplayarak devletin gerektirdiği şekilde son hali ile gerekli yerlere bildirimleri yaparak arşivli dosyaların takibini ve maddi uyumsuzluk durumlarını inceleyerek kontrol eden ekiptir.


Sen de bir yorum yaz...