KPI Nedir?

KPI yani Key Performance Indicator esasında Temel Performans Göstergesi anlamına gelen kelimeler grubudur. Herhangi bir ölçümün temel kaynağını göstermek için kullanılır.

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
KPI Nedir?

KPI Nedir?

KPI aslında Key Performance Indicator kelimelerinin baş harflerinden üretilmiş ve bir analiz sırasında ölçülebilecek olan temel etkenlerden birisini temsil etmek için kullanılır. Doğrudan Türkçe diline çevirdiğimizde Anahtar Performans Göstergesi anlamına gelir. Burada İngilizce dilinde kullanılan key yani anahtar kelimesi bizdeki sebep/neden/etken gibi kelimeleri temsil etmektedir. Bu nedenle KPI aslında analizde etkisi bulunan etkenlerden bir tanesidir diyebiliriz.


Bir kaç örnek ile KPI terimini anlatmaya çalışalım;

Bir web sitesinin aldığı trafik dijital KPI çeşitlerinden birisi olarak gösterilir. Aynı zamanda bir web sitesini ziyaret eden tekil kullanıcı sayısı, gerçekleştirilen işlem sayısı, sitede geçirilen süre, hemen çıkma oranı gibi veriler de ayrı ayrı KPI olarak değerlendirilir.


KPI çeşitleri doğrudan ölçülebilen değerleri temsil edebileceği gibi birden fazla farklı KPI çeşidinin bir araya gelmesi ile de oluşabilir. Örneğin Page Count KPI çeşidi web sitenizde ziyaret edilen sayfa sayısını gösterir, Session ise sayfanızda oluşan trafiğin değerini temsil eden başka bir KPI çeşididir. Page Count/Session ise bir oturumda ortalama kaç sayfa gezildiğini gösteren iki farklı KPI çeşidinden türemiş yeni bir KPI olarak kabul edilir. 


İşiniz gereği bir web sitesinin dijital KPI değerlerini gözlemlemek istiyorsanız bunlar; Trafik (Session)Yeni Kullanıcı Sayısı (New User)Tekil Kullanıcı Sayısı (User), Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate), Oturum Başına Düşen Sayfa Sayısı (Page/Session), Sitede Geçirilen Ortalama Süre (Page/Session), Hedef Dönüşüm Oranı (Conversion Rate), Hedef Dönüşüm Sayısı (Transaction) ve Hedef Değeri (Revenue) olarak belirtilebilir. Bu KPI çeşitlerinin tümünü Google Analytics Universal ve Google Analytics 360 üzerinde bulunan Edinme başlığı altında yer alan Tüm Trafik Başlığındaki Kanallar ve Kaynak/Aracı (Source/Medium) başlıklarından birisine ulaşarak gözlemleyebilirsiniz.


Mevut KPI çeşitlerine ek olarak kendi takip etmek istediğiniz KPI çeşitleri de olabilir. Bu çoğu zaman farklı iş kanalları için zorunlu bir takiptir denilebilir. Yine örnek verecek olursak;

Aktif Müşteri Sayısı (Activity) : Bu KPI sitenizde alışveriş yapan kişilerin sayısını temsil eder ve genelde günlük/haftalık/aylık/çeyrek dönemlik/yıllık gibi evrelerde incelenir. 

Artık Geçerliliğini Yitirmiş Veri (Churn): İncelediğiniz aralık içerisinde herhangi bir katkısı olmayan veya sonraki dönemlerde muhtemelen pek işinize yaramayacak olan verileri kapsar. 

Takipçi Sayısı (Follower Count): Sosyal medya araçlarında geçen takipçi değerlerini temsil etmektedir.

Müşteri / Ziyaretçi (Customer / Ziyaretçi): Kaç ziyaretçide bir müşteri kazandığınızı temsil eden KPI
 

Bu KPI çeşitlerine ek olarak zamanı temsil eden ve yardımcı olabilecek bazı belirteçler de vardır. Örneğin;

YTD (Year to Date): Yılın başından içinde bulunduğunuz ana kadar olan durumunu incelemek istediğinizde kullanılan KPI zaman dilimidir.

ROY (Rest of Year): İçinde bulunduğunuz andan itibaren yılın sonuna kadar kalan süreyi temsil eder.


Bir de incelediğiniz değerlerin analizinde ve hedeflerinizde sizi tahmin ettiğiniz yere getirip getirmediğini incelediğiniz KPI çeşitlerinin ortalama ve toplam değerleri de aşağıdaki ön belirteçler ile ifade edilir.

Avg (Average): İncelediğiniz KPI değerlerinin ortalamasını temsil eder.

TTL (Total): İncelediğiniz KPI değerlerinin toplamını ifade eder.

Sen de bir yorum yaz...