ROAS Nedir?

ROAS, harcanan reklam bedeline karşın edinilen kazancın oranıdır. Örneğin 1TL reklam bedeli ödeyip bu reklam sonucu 10TL gelir elde ettiyseniz ROAS 10 olarak söylenir.

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
ROAS Nedir?

ROAS Nedir?

ROAS: Return on Ad Spend kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve reklam performansını ölçmeye yarayan bir KPIdır.

Dijital KPI tablosu içinde olmazsa olmaz bir değişken çeşididir. Bu KPI esasında reklama yaptığınız harcamanın ne kadar performanslı olduğunun göstergesidir. Sektörde bir çok firma ROAS 5 olarak söylediğinde anlaşılması gereken şudur: Reklama X TL kadar harcama yaptık bu bize 5X TL kadar satış getirdi. 

ROAS sonucu edinilen satış tutarı cironuzu göstermektedir. Şayet marjınız üzerinden bir inceleme yapmak isterseniz bu ROAS değil reklamın marj performansı olarak incelenmelidir.

ROAS incelenirken genelde yaygın olarak kullanılan yöntem tüm reklam giderlerini dikkate alarak gelen satışı incelemek olur. Bu bazı zamanlarda doğru değildir. Bunu bir örnekle inceleyelim. 

Diyelim ki Google Ads üzerinden reklam veriyorsunuz. Marka bilinirliğinizde sektör ortalamaları seviyelerinde. Bu durumda oluşturduğunu reklam kampanyalarının performanslarını ayrı ayrı inceleyebileceğiniz gibi toplu olarak da değerlendirmek isteyebilirsiniz. Ancak toplu halde değerlendirmek istediğinizde marka üzerinden gelen reklamları ayrıca incelemenizi öneririz. Bunun sebebi ise marka reklamlarını detayları ile incelediğinizde az bir tutara karşın çok ciddi katları şeklinde ciro edindiğinizi gözlemleyeceksiniz. Bu şu soruyu da peşinde getiriyor; eğer reklam yapmasaydınız ve marka adınız zaten arama sonuçlarında en üstlerde çıkıyor olsaydı bu durumda zaten o tıklamaları alacak ve zaten bu satışları yapacak mıydınız? Bu biraz yumurta mı tavuktan çıkıyor yoksa tavuk mu yumurtadan gibi görünse de eğer sizin markanız özelinde ayrıca reklam veren ve bu  alanda sizinle rekabet eden başka kimseler yok ise evet olarak cevaplanabilir. Bu durumda az bir reklam ödemesi ile elde ettiğiniz bu ciro gerçek bir reklam performansının sonucu değil sizin marka bilinirliğinizin doğal bir sonucudur. Bunu ROAS incelerken ihmal etmeniz daha doğru reklam analizi yapmanızı sağlayacaktır.

Eğer toplu bir takip yapmak size daha kolay geliyor ve bu şekilde incelemeyi seviyorsanız bu durumda önerimiz marka reklamlarını kendi içinde inceleyerek tarih aralıklarını marka reklam performansı ve diğer reklamlar şeklinde incelemenizdir.

Sen de bir yorum yaz...