Ucuz Web Site Tasarımı Yaptırılır mı?

Ucuza web site yaptırmak gerçekten mantıklı mı? Beklediğimi alabilir miyim? Ucuz web site tasarımı nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Ucuz Web Site Tasarımı Yaptırılır mı?

Ucuz Web Site Tasarımı Yaptırılır mı?

İnternette aradığınızda bazılarının 100TL gibi fiyatlara bazılarının 500TL bazılarının 1000TL olarak göreceğiniz web site fiyatları bulunmakta. Bu fiyatlara gerçekten web site yapılır mı? Yapılırsa sonunda hüsrana uğranır mı gibi sorularınız olabilir. Bu başlıkta genel olarak bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki sadece alan adı ve barındırma (hosting) bedeli yaklaşık 250TL derseniz bir web sitesinin açılış maliyeti size 400TL civarında olacaktır. (2021, 2022 fiyatları baz alınmıştır)

Bu sorunun cevabı esasen tam olarak nasıl bir web site istediğinize veya amacınızın ne olduğuna bağlıdır. Örneğin tek sayfalık ve üzerinde her hangi bir iletişim formu veya aracı bulunmayan, sadece whatsapp görüşmesi veya telefon araması yapmaya olanak sağlayan bir sayfayı 100TL ile 500TL arasına yaptırabilirsiniz. Burada bile oldukça dikkatli olunması gerekmektedir; çünkü bu gibi bir sayfayı siz muhtemelen reklam yapmak ve dönüş almak amacı ile kurguluyorsunuzdur. Oysa reklam vereceğiniz sayfanın hızlı açılması, içerisinde kullanılan metnin koda oranı, görsellerin MB cinsinden boyutları tıklama başına ödeyeceğiniz maliyeti artıracağı gibi gerçekten hedeflediğiniz yere yeteri güçte reklam yapmanıza olanak sağlamayabilir.

Eğer Amacınız bu değil ise ve bir web sitesi istiyorsanız durum tamamen değişir. Peki bir web site 1000TL veya altına yaptırılabilir mi? Bu sorunun cevabı da evet ancak; yazılımcılar Wordpress gibi hazır sistemler kullanarak size bir web sitesi hazırlayabilirler. Burada da dikkat edilmesi gereken şey şudur. Google'da belirli kelimelerde uzun veya kısa vadede yukarı çıkmak gibi bir amacınız var mı? İçerisinde form olacak mı? Müşterileriniz veya ziyaretçileriniz form doldurduktan sonra bunun size E-posta ile gelmesini istiyor musunuz? Gibi bir takım sorulara cevap bulmanız gerekecek. Çünkü Wordpress gibi hazır siteler size temel seo ayarlarını sunmaz. Bunun için Wordpress üzerinden ücretsiz veya ücretli bazı pluginler talep etmeniz gerekecektir. Bu pluginler bazen öyle gereksiz kodlarla yüklü oluyorlar ki sitenizin hızı zaten yavaş iken daha da yavaşlamasına sebep olabiliyorlar. Devamında ise arama motolarında asıl amacınıza ulaşmanız ve rekabet ederek diğer rakiplerinizin önüne çıkmanıza fayda sağlayacağı yerde zarar veriyorlar. Daha da vahimi Wordpress gibi sistemler alt yapı olarak ve yazılımsal yönü olarak oldukça iyi bilindiği için hacker veya kötü niyetli saldırganların istemeseniz de doğrudan hedefi olabiliyorsunuz.

Şayet hazır bir sistem kullanmayacak ve bir yönetim paneline ihtiyaç duymacaksanız 1000TL'ye gayet güzel bir web sitesi yapabilirsiniz. Ancak bu durumda sitenizdeki içerikleri her istediğinizde değiştiremeyeceksiniz. Küçük bir noktayı değiştirmek için dahi yazılımcınıza ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Üstelik belirli değişiklikleri düzenli olarak yapmadığınız için sitenizin arama sonuçlarında güzel bir yer edinmesi mümkün olmayacak ve verdiğiniz para amacınızla örtüşmüyor ise hem zamandan hem de paranızdan olmuş olacaksınız. Kötü yanı arama motorları bir siteyi ortalama 6 ay içerisinde bir yerlere getirebiliyor. (Bu süre; sitenin kalitesine, rekabetine ve sistem değişimlerine göre değişiklik gösterebiliyor.)

Eğer niyetiniz sadece bu siteyi reklamda tutmak veya ben yaptım bu şekilde kalsın bir değişiklik de yapmayacağım diyorsanız; 1000TL'ye gayet güzel bir site yaptırabilirsiniz.

Peki 1000TL üzerindeki siteler neler vadeder?

1000TL üzerindeki siteler talebinize göre değişiklik gösterir. Bu bedelin üzerine bir web sitesi yaptırmak mümkündür. Genellikle 1000TL ile 3000TL arasında yer alan siteler admin paneli olmayan ama form alış verişi yapabilen, SEO temel ayarları yapılmış ama daha sonra değişiklik talep ettiğinizde bunu ancak yazılımcı tarafından gerçekleştirebileceğiniz sitelerdir. Ayrıca çoğu bu gibi site alan adı doğrulaması ve https protokol sertifikasını sunmamaktadır. Zaten sadece sertifikanın bedeli en az 150TL civarında olup yazılımcılar bunu kendi paylarından kesmek istemezler. 

Standart bir web sitesinin A'dan Z'ye tüm SEO ayarları yapılmış, içerikleri girilmiş, harita ve business doğrulama işlemleri başlatılmış veya tamamlanmış olmak kaydı ile ve site içerisinde yer alan tüm ayrıntıları kontrol edebileceğiniz bir admin paneli sahip olması beklenir. Bu özelliklerin yanı sıra https domain sertifikası, site içerisinden gelen formları alabilme ve admin panelinden bunları kontrol edebilme ile sayfa altlarına yorum alma ve yine admin panelinden yorumları onaylama gibi işlemler de esasen standart bir web sitesinin temel ihtiyaçlarıdır. Bu nedenle tam anlamıyla doğru bir web sitesine sahip olmak isteyen birinin 3000TL gibi bir bedeli bu iş için ayırması gerekir. Altındaki her bedel standart web sitesi hayali ile iş yaptıranların hayal kırıklığı ile karşılaşmasına neden olacaktır.


Sen de bir yorum yaz...